تبلیغات
اقتصاد کلان - همه چیز درباره سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵

همه چیز درباره سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵+اطلاعات فرم

معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران تفاوت سرشماری مسکن و نفوس سال ۱۳۹۵ را نسبت به دوره قبل، حذف کاغذ از سرشماری برشمرده و می‌گوید در این دوره اطلاعات مربوط به بیمه افراد نیز ثبت می‌شود.

سرشماری

علیرضا زاهدیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ از سوم تا ۲۴ مهرماه سال جاری به صورت اینترنتی اجرا خواهد شد و طی آن همه هموطنان می توانند با مراجعه به وب‌گاه سرشماری پرسش‌نامه سرشماری را به صورت اینترنتی تکمیل کنند. پس از آن دوره نیز از ۲۵ مهرماه تا ۲۵ آبان‌ماه ماموران سرشماری با مراجعه به خانوارها پاسخ سوالات سرشماری را از طریق تبلت جمع‌آوری خواهند کرد.

او درباره تعداد نیروهای به کار گرفته شده در سرشماری سال ۱۳۹۵، توضیح داد: برای انجام سرشماری حدود ۴۵ هزار نفر مشغول به کار خواهند شد که از بین آن‌ها حدود ۲۵ هزار نفر ماموران سرشماری خواهند بود. بقیه رده‌ها به کارشناسان مسئول، پرسنل ستادی، رانندگان و موارد مشابه اختصاص دارد.

معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران درباره تفاوت عمده‌ای که این دوره از سرشماری نسبت به دوره‌های قبل دارد، بیان کرد: این سرشماری بدون کاغذ انجام خواهد شد و همان‌گونه که اظهار شد در مرحله اول اطلاعات از طریق اینترنت و در مرحله بعد از طریق تبلت جمع‌آوری می‌شود.

او همچنین توضیح داد: در  این دوره از سرشماری سعی شده است سری زمانی سوالات اصلی سرشماری که ابتدای آن به سرشماری ۱۳۳۵ برمی‌گردد حفظ شود و با توجه به نیازهای کشور برای بار نخست است که سوالاتی در خصوص وضعیت بیمه خانوارها در این سرشماری سوال می‌شود.

معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران، همچنین گفت: استفاده از سرشماری اینترنتی به خانوارها این امکان را می‌دهد که با صبر و حوصله بیشتر پاسخ سوالات سرشماری را ارایه دهند و پرسش‌نامه الکترونیکی این امکان را می‌دهد در مواردی که در ارایه پاسخ اشتباهی رخ می‌دهد بلافاصله هشدارهای آنلاین به پاسخگو ارایه شود. علاوه براین قواعدی که با برنامه‌نویسی در تبلت ماموران سرشماری لحاظ شده است هنگام مصاحبه موارد خطا را به مامور سرشماری هشدار می‌دهد و از این رو انتظار داریم با حذف مرحله داده‌آمایی دقت سرشماری افزایش پیدا کند.

زاهدیان درباره اینکه مرکز آمار ایران چه تدابیری اندیشیده است که عده‌ای نتوانند در قالب مامور سرشماری از مردم سوءاستفاده کنند، بیان کرد: پوشش ماموران سرشماری پوشش ویژه‌ای است که برای افراد جامعه قابل تشخص است؛ علاوه بر این تمام ماموران سرشماری دارای کارت شناسایی هستند که هموطنان می‌توانند با تماس با ستادهای سرشماری هویت ماموران سرشماری را چک کنند.

او در پایان سخنانش بیان کرد: در ابتدا باید سعی کنیم تمام هموطنان عزیز آگاه شوند که سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ در چه زمانی و با چه ویژگی‌هایی به اجرا در خواهد آمد؟ در این خصوص به مشارکت سازمان صدا و سیما، رسانه‌ها و معتمدین محلی نیازمند هستیم. پس از آنکه مردم از اجرای سرشماری آگاه شدند باید سعی کنیم مشارکت عمومی در افزایش سهم سرشماری اینترنتی به حداکثر برسد. در این مورد نیز به مشارکت تمام آحاد کشور خصوصا سازمان صدا و سیما، رسانه‌ها، تمام کارکنان دولت، دانش‌آموزان و معلمان و مدیران مدارس، دهیاران و تمام واحدهایی که در مناطق شهری و روستایی در اولین سطح ارائه خدمات به مردم قرار دارند مانند خانه‌های بهداشت، دفاتر خدمات ICT و شورای روستا امید بسته‌ایم.

به گزارش ایسنا، فرم سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ حاوی اطلاعات زیر است.تاریخ : دوشنبه 9 فروردین 1395 | 11:51 ق.ظ | نویسنده : امید جهانشاهی | نظرات